Bukszpan formowany

Pielęgnacja roślin, to jedna z głównych prac w ogrodzie. Jedne gatunki drzewek przycinamy na wiosnę, inne zaś skracamy po okresie kwitnienia. Specyficznym gatunkiem krzewów są rośliny formowane. Możemy nadawać im praktycznie dowolny kształt, upiększając ogrodową przestrzeń bez względu na porę. Jedną z najchętniej wybieranych roślin do strzyżenia jest wieczniezielony bukszpan formowany. Jak sama nazwa wskazuje, nie zrzuca ona liści na zimę, wobec czego cieszy on oko przez cały rok. Przedstawiamy korzyści płynące z uprawy tego gatunku krzewu.

Bukszpan wieczniezielony – charakterystyka gatunku

Bywa określany także jako gryszpan. Najczęściej nazywa się go jednak po prostu „bukszpanem”. Ten niezwykle gęsty i liściasty krzew w środowisku naturalnym nie występuje w obszarze Polski. Do naszego kraju przywędrował z południowej części Europy. Roślinę, we Francji, Hiszpanii czy Włoszech, można spotkać rosnącą dziko w różnych miejscach. Bukszpan formowany, często określany mianem drzewka, jest tak naprawdę standardowym krzewem z rodziny bukszpanowatych. To roślina, która nieśpiesznie wegetuje. Rośnie powoli przez wiele lat, często nawet kilkadziesiąt, systematycznie zyskując na rozmiarze. Największe egzemplarze bukszpanu osiągają rozmiary do 9 metrów wysokości. Pień okryty korą do złudzenia przypomina pnie drzew. Może osiągnąć nawet kilkadziesiąt cm średnicy. Roślina wypuszcza pędy i gałązki w różnych kierunkach, przyjmując nieregularny kształt. Zwykle kształtuje się ją w formie kuli na pniu, bądź stożka umiejscawianego w szpalerze żywopłotu.

Korzyści z posiadania bukszpanu formowanego w ogrodzie

Roślina posiada wyjątkowe walory estetyczne – o ile, oczywiście, jest odpowiednio pielęgnowana. Pozostawiona „sama sobie” rozrasta się w każdą stronę świata, przypominając swoim wyglądem chaotyczny i niezbyt urodziwy krzew. Gęste liście, które rosną w bardzo małych odległościach od siebie, sprzyjają dostosowywaniu wyglądu bukszpanu do własnych potrzeb. Co ważne, jest to roślina wieloletnia, dlatego każdego roku będzie wyglądać nieco inaczej, zwiększając swój rozmiar. Pojedynczy bukszpan, uformowany w szpiczasty stożek, może stanowić jeden z elementów żywopłotu. Stawia się go również nieopodal odgrodzenia, w szpalerze zapewniającym nieco więcej prywatności w ogrodzie, bądź na działce rekreacyjnej. Ze szkółki wędruje do kupującego jeszcze w doniczce, dzięki czemu użytkownik ma możliwość dowolnego dostosowywania jego przyszłego kształtu.

Ciekawostki o bukszpanie. Co warto wiedzieć?

Bukszpan uwielbia nieco zacienione i osłonięte przestrzenie. Wyeksponowany na otwartym terenie, w szczególności w okresie zimowym, może obumrzeć. Najlepiej zasadzić go blisko innych gatunków tej samej rośliny (np. tworząc żywopłot), bądź umieścić w nieco osłoniętym otoczeniu. Warto także na zimę zabezpieczyć roślinę, w szczególności gdy zapowiadana jest ujemna temperatura.

Pielęgnacja, czyli o czym pamiętać podczas formowania bukszpanu

Systematyczne i częste przycinanie gwarantuje gęsty rozrost rośliny. Poleca się, aby roślinę przycinać przynajmniej dwa razy do roku. Jeśli chcemy, możemy robić to także częściej. Zwykle jednak nie dokonuje się więcej cięć, niż trzy razy w roku. Bukszpan formowany możemy przycinać o dowolnej porze roku, z wyłączeniem zimy. Roślina, która w okresie od listopada do marca zostanie pozbawiona części listków, może się wychłodzić. Bukszpan można kształtować niemalże w dowolny sposób. Jeśli mamy sporo talentu i samozaparcia, możemy z niego wykonać ciekawą rzeźbę ogrodową. Warto pamiętać, że efekt będzie utrzymywać się maksymalnie kilka miesięcy, a prace pielęgnacyjne powinny być systematycznie powtarzane.