Tuja formowana

Trudno wyobrazić sobie ogrody bez pięknych, zimozielonych iglaków. W tej bardzo różnorodnej grupie roślin ozdobnych znajdują się oczywiście również żywotniki, zwane popularnie tujami. W Polsce, smukłe i wysokie tuje sadzone w grupach najczęściej wykorzystywane są do tworzenia praktycznych żywopłotów. Stanowią one wówczas skuteczną przesłonę wizualną, ale chronią także przed wiatrem oraz hałasem. Żywe, zielone ogrodzenie z tui stanowi idealne tło dla barwnych kwiatów i uważa się je za doskonałe zagospodarowanie przestrzeni wokół budynków zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Żywopłoty z tui mogą być swobodnie rosnące, bądź specjalnie formowane. Ciekawą koncepcją jest tworzenie niestandardowych żywopłotów z rozmaitych odmian tui, które będą mienić się wieloma odcieniami zieleni. W innych miejscach w ogrodzie doskonale sprawdzi się natomiast dekoracyjna tuja, formowana w artystyczny sposób. 

Atrakcyjna tuja formowana – sposób na przełamanie rutyny w ogrodzie

Dzięki specjalnemu formowaniu żywotniki mogą przybierać ciekawe, oryginalne kształty kuli, stożków, czy nawet spirali. Tuja formowana jest najczęściej przy pomocy ręcznego sekatora. Nie jest to łatwy zabieg. Prace te wymagają sporo cierpliwości, a całościowy proces przebiegać musi etapowo i trwać może niekiedy kilka sezonów. Przy bardziej wymyślnych formach konieczne okazuje się stosowanie na przykład specjalnych, drucianych szablonów. Z tego względu warto oddać tego typu prace w ręce specjalistów. W naszej szkółce roślin ozdobnych dostępne są rozmaite tuje, formowane w profesjonalny sposób przez ogrodników – pasjonatów. Niewątpliwie, tuja formowana stanowi nietuzinkową ozdobę oraz urozmaicenie ogrodu. Najczęściej takie formowane drzewka pełnią funkcję centralnego punktu przestrzeni ogrodowej i jednocześnie w wyjątkowy sposób porządkują przestrzeń. Dzięki nim ogród wyróżnia się oryginalnością i sprawia wrażenie niezwykle zadbanego. Innymi słowy, tuja formowana to doskonały sposób na przełamanie rutyny w ogrodzie i wprowadzenie do niego stylowego elementu. Czy tuje formowane to zawsze dobry pomysł? Jak ich forma koresponduje ze stylem ogrodu? 

Artystyczna tuja formowana w kulę na pniu – niezastąpiony element ogrodów formalnych

Tuja formowana w kulę na pniu wymaga artystycznego cięcia. W asortymencie naszej szkółki znajdują się różne odmiany żywotników formowanych w jedną, bądź nawet trzy kule na pniu. Wśród nich jest wolno rosnąca Tuja Rheingold, będąca karłowym krzewem o złocistożółtym zabarwieniu, brunatniejącym zimą. Tego rodzaju, niska tuja na pniu doskonale sprawdzi się, chociażby jako element ogrodu skalnego. Formowane odmiany wolno rosnące są bardzo polecane z tego względu, że nie będą one wymagały od właścicieli tak wiele pracy. Bardzo popularna Tuja Smaragd o umiarkowanym tempie wzrostu zachwyca ciemnozielonymi gałązkami, które zimą nie brązowieją. Jej kuliste, geometryczne formy będą bardzo atrakcyjnie prezentować się także w pojemnikach. Na szczególną uwagę zasługuje unikalna tuja formowana „grzybek” z zielonym, porośniętym pniem. Z kolei kulista tuja Aurescens na pniu to z kolei odmiana dość silnie rosnąca, ale ujmująca złocistobrązowym zabarwieniem gałązek. 

Geometryczne formy to podstawa wszystkich precyzyjnie zaplanowanych i uporządkowanych, często przestronnych i majestatycznych ogrodów formalnych. Oryginalnie przycięte drzewa i krzewy stanowią w formalnych ogrodach główną dekorację. Dziś jednak na popularności zyskuje styl mieszany, który łączy w sobie elegancję z naturalną swobodą. Oznacza to, że tuja formowana z powodzeniem może stanowić ozdobę także i w ogrodach mniej formalnych. Wyjątkiem jedynie są na przykład typowe ogrody rustykalne, czy też naturalistyczne, gdzie tuja formowana raczej nie odnajdzie swojego miejsca. 

Oryginalna tuja w stylu bonsai – do jakiego typu ogrodu? 

W naszej szkółce dostępna jest tuja formowana Smaragd, stylizowana na japońskie bonsai. Sprawdzi się ona śmiało przede wszystkim jako centralny punkt każdego formalnego, modernistycznego ogrodu. Ogród modern często wybierany jest jako styl niewielkich ogrodów miejskich, cechujących się bardzo przemyślanym planem. Bonsai jest bardzo trudną sztuką formowania roślin. Wymaga sporo doświadczenia, wiedzy oraz użycia odpowiednich, bardzo ostrych narzędzi. Reprezentacyjna, długowieczna tuja formowana na japońskie bonsai koniecznie powinna udekorować także każdy wyrafinowany ogród orientalny, inspirowany klimatem i filozofią Dalekiego Wschodu.