Jałowiec formowany

Formowane rośliny- powiew świeżości w Twoim ogrodzie

Formowanie roślin jest czasochłonnym zajęciem wymagającym odpowiednich umiejętności i myślenia przestrzennego. Nie wszystkie gatunki roślin będą odpowiednie do formowania. Najlepiej wybrać okaz, który nie będzie rósł zbyt szybko, nie będzie wrażliwy na zanieczyszczenia oraz będzie odporny na mrozy i ubogie warunki glebowe. I taki jest jałowiec formowany.

W szkółce roślin ozdobnych Sawanna krzewy są wstępnie uformowane w ciekawe kształty. Dzięki starannej selekcji klienci mają możliwość kupić roślinę, która jest znakomitą bazą do tworzenia wymyślnych kształtów. Wraz z późniejszym rozrostem rośliny możliwe jest dalsze formowanie jej zgodnie z upodobaniami. Niżej prezentowane okazy jałowców są odmianami zaszczepionymi na średnich lub wysokich pniach. Nie tylko nadaje to roślinom unikalny wygląd ale także znacznie ułatwia pielęgnację zieleni w ich okolicy. 

Formowane rośliny mogą być ciekawym urozmaiceniem ogrodu. Spodobają się również ogrodnikom, którzy chcą stworzyć swoje małe arcydzieło- wstępnie uformowane rośliny są niczym dobrze zagruntowane płótno.

Jałowiec formowany – iglasty krzew na wysokim pniu

Jałowiec łuskowaty Blue star

Karłowaty krzew iglasty o interesującym niebiesko-srebrnym zabarwieniu. Wysokość dojrzałych okazów dochodzi do 0,5 metra. Jałowiec Blue Star nie jest wymagającą rośliną- przeciętna ziemia ogrodowa jest dla niego wystarczająca, zadomowi się nawet w ubogiej glebie. Warto jednak zadbać o umiejscowienie go w dobrze nasłonecznionym miejscu. Roślina nie wymaga częstego nawożenia. Blue Star będzie ozdobą ogrodu przez cały rok- dobrze znosi niskie temperatury zachowując swoje srebrzyste igły.

Jałowiec Pfitzera Gold Coast

Gęsty, niski krzew o zwartej strukturze i zielono-złocistym zabarwieniu igieł. Młodociane przyrosty mają bardziej wyrazisty złoty kolor. Dorasta do 0,5 metra. Charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami jeśli chodzi o glebę i uprawę, jednak ważne jest by ziemia nie była zbyt wilgotna. Najlepiej czuje się w piaszczystej glebie w miejscu z dobrym dostępem światła. Jałowiec Gold Coast jest mrozoodporny i nie traci swojego ubarwienia w zimę. Źle znosi przesadzanie, warto więc dobrze przemyśleć jego umiejscowienie. Sprawdzi się jako roślina okrywowa w okolice drzew i rabatek. Jest mutacją odmiany Old Gold. 

Jałowiec Pfitzera Hetzii

Krzew o luźnym pokroju rosnący zdecydowanie szybciej od swoich poprzedników- jest również bardziej ekspansywny. Dorasta do 2 metrów wysokości. Igły są szarozielone ze srebrzystą poświatą, starsze pędy charakteryzują się obecnością łusek. Hetzii jest wysoce odporną na warunki atmosferyczne rośliną, dlatego sprawdzi się zarówno w hodowli w przydomowym ogródku oraz jako element miejskiej zieleni. Przycinanie rośliny najlepiej zacząć późną zimą, gdy nie grozić jej będą największe przymrozki. To jedna z najlepszych roślin na jałowiec formowany.

Jałowiec chiński Iowa

Krzew o kolumnowym pokroju, dorastający nawet do 5 metrów wysokości. Ulistnienie iglaste, wyrazista zieleń, z wiekiem może stać się bardziej łuskowate. Najlepiej rośnie w dobrze nasłonecznionych miejscach, nie ma dużych wymagań wobec gleby. Zaszczepiony na wysokim pniu o cienkich gałęziach wyglądem przypomina zielone kuleczki zawieszone w powietrzu. Jałowiec chiński sprawdzi się do zasadzenia w okolicy innych roślin, gdyż nie będzie ich przysłaniał.

Jałowiec Pfitzera Old Gold

Wolno rosnąca, karłowata odmiana jałowca o żółto-złocistym zabarwieniu igieł, które jesienią delikatnie brązowieją. Ma cienkie kształtne gałązki o wałeczkowatym kształcie. Nie ma dużych wymagań jeśli chodzi o glebę, nie może być jednak zbyt wilgotna i ciężka. Ze względu na dosyć płytki system korzeniowy źle znosi przesadzanie. Krzew jest mrozoodporny, lubi miejsca o dobrym nasłonecznieniu.

Jałowiec sabiński Tamariscifolia

Iglasty krzew okrywowy osiągający rozmiary około 0,3 metra. Jego igły mają srebrzysto-zielony kolor. Początkowo roślina płoży się po ziemi, z wiekiem zaczyna się wypiętrzać w centralnej części. Roztarte pędy wydzielają charakterystyczny zapach ze względu na dużą zawartość olejków eterycznych. Źle znosi przesadzanie ze względu na płytki system korzeniowy. Jest odporny na suszę i mróz. Najlepiej rozwija się na suchej, piaszczystej glebie w dobrze nasłonecznionym miejscu.