Cyprysik formowany

Coraz większą popularność w naszych ogrodach zdobywają rośliny formowane. Najczęściej sadzone są przed domami wśród niskich rabat oraz traw. Są one punktem, który wysuwa się na pierwszy plan aranżacji ogrodu. Wiele gatunków roślin nadaje się do formowania przez nas samych. Jednak jest to żmudne i pracochłonne zajęcie, które potrzebuje od nas dużej ilości poświęconego czasu. Prostszym i szybszym rozwiązaniem jest zakup gotowej uformowanej rośliny. Jednym z rodzajów takich roślin może być cyprysik formowany, który występuje w wielu gatunkach różniących się od siebie kolorem, wielkością oraz warunkami uprawy.

Najczęściej spotykanymi gatunkami cyprysików formowanych są cyprysiki groszkowe: Plumosa Auurea oraz Boulevar, a także cyprysiki Lawsona: Minima Glauca i Ivonne. Cyprysy są roślinami mrozoodpornymi. Powinny być usytuowane w słonecznych bądź lekko zacienionych, wilgotnych miejscach. Ich głównym wrogiem jest wiatr, dlatego też miejsce zaciszne to idylla dla dobrego rozwoju rośliny. Cyprysy formowane są doskonałym wyborem do nowoczesnych, klasycznych, a przede wszystkim oryginalnych ogrodów. Ich piękna barwa oraz ciekawe kształty nadadzą szyku i unikatowości każdej aranżacji ogrodowej.

Cyprysik formowany – wybór kształtu

Podczas formowanie roślin należy od początku posiadać wizje ostatecznego wyglądu danego iglaka. Rośliny formowane mogą przybierać wiele kształtów, a wśród nich najczęściej wyróżniamy formy:

  • pojedynczej kuli,
  • kilku kuli na jednym iglaku,
  • spirali,
  • żywopłotów,
  • szpalerów.

Cyprysik groszkowy

Plumosa Aurea

Jednym z od razu uformowanych cyprysów jest cyprysik groszkowy Pulmosa Auera, który jest przedstawicielem najbardziej wytrzymałej grupy cyprysów. Jego głównymi zaletami jest odporność na niskie temperatury oraz zanieczyszczenia powietrza, stąd też jest idealnym gatunkiem odnajdującym się nawet w miejskim zgiełku. Jego wygląd charakteryzuje się miękkimi, pierzastymi przyrostami o pięknej żółto – miodowej barwie. Starsze gałązki rośliny pokryte są łuskami o mniejszym zabarwieniu. Ten gatunek cyprysa jest dość zwarty i rośnie w formie szerokich stożków. W dobrych warunkach roślina może osiągnąć do 9 metrów wysokości. Cyprysik zmienia swój wygląd na jesień, kiedy to jego igły brązowieją i lekko zasychają, jednak na wiosnę, w szybkim tempie, powstają nowe przyrosty o pięknej barwie. Ten rodzaj iglaka powinien być sadzony w miejscu dobrze oświetlonym, osłoniętym od wiatru oraz lekko wilgotnym.

Boulevard

Boulevard to odmiana cyprysika wolno rosnącego, która jest najczęściej wybierana przez ogrodników. Już w latach 70 pobijał rekordy popularności wśród iglaków, dlatego też obecnie, możemy podziwiać jego ogromnych zielonych przedstawicieli w wielu ogrodach. Również jako cyprysik formowany. Cyprys w dobrych warunkach osiąga wysokość do 4 metrów. Jego stożki są dość masywne i nieregularne. Cyprysik Boulevar posiada miękkie igły w odcieniu srebrzystoniebieskim. Zimą ich barwa zmienia się na szarozieloną, a intensywność koloru igieł zależna jest od odpowiedniego PH i prawidłowej ilości magnezu w podłożu. Ten rodzaj cyprysika możemy sadzić w miejscu nasłonecznionym oraz w półcieniu.

Formowany cyprysik Lawsona

Columnaris

Columnaris to jedna z najbardziej popularnych odmian cyprysika w Polsce. Rośnie szybko i jest odporny na mróz. Igły są koloru zielonego. Nadaje się na wysokie przejrzyste żywopłoty. Ponadto jest to jeden z najlepszych materiałów na cyprysik formowany.

Minima Glauca

Jest to gatunek cyprysika wolno rosnącego przybierającego kształt kuli. Dzięki swojemu geometrycznemu kształtowi jest niezwykle uporządkowany i elegancki. Idealnie sprawdza się w nowoczesnych i formalnych ogrodach w formie cyprysika formowanego. Iglak przybiera szarozieloną barwę w skutek lekko posrebrzanych igieł. Jest odporny na mróz, lubi słońce i stroni od wiatru.

Ivonne

Rodzaj cyprysika Ivonne jest gatunkiem mrozoodpornym. Idealnie nadaje się do sadzenia z innymi drzewami. Jest to silnie rosnąca, stożkowa odmiana cyprysika, która posiada naturalnie zwarty prosty kształt. Jej kolor jest niezwykle mozaikowy – od nasady zielony, natomiast im wyżej końców lekko żółty, tworząc tym samym piękne cieniowanie. Barwy te cyprys utrzymuje przez cały rok. Ten rodzaj cyprysika idealnie wygląda w większych kompozycjach ogrodowych. Dobrze uformowany staje się prawdziwym dziełem sztuki.