Jak prawidłowo sadzić i pielęgnować żywopłot z bukszpanu

Żywopłot z bukszpanu jest idealną obwódką w ogrodzie i świetnym elementem wystroju. Od właściwego miejsca do właściwego przycięcia: tutaj dowiesz się wszystkiego o sadzeniu i pielęgnacji żywopłotów z bukszpanu.

Jeśli szukasz wiecznie zielonego obrzeża rabatowego, trudno uniknąć żywopłotów z bukszpanu – nawet jeśli w ostatnich latach zniknęły one niestety z wielu ogrodów ze względu na coraz większe rozprzestrzenianie się bukszpanu. Ale jeśli odpowiednio posadzisz i zadbasz o żywopłot z bukszpanu, będziesz miał wspaniały element wystroju swojego ogrodu.

Żywopłoty skrzynkowe, podobnie jak pojedyncze rośliny i figurki skrzynkowe, uwielbiają gleby wapienne, lekko wilgotne iw każdym razie dobrze przepuszczalne. Rośliny tolerują zarówno słońce, jak i cień, a także dobrze radzą sobie w obszarze korzeniowym drzew. Jedynym problemem jest utrzymujące się przez wiele dni upały, które mogą wystąpić w pełnym słońcu przed ścianą lub ścianą domu. To łatwo prowadzi do uszkodzenia liści i ogólnego osłabienia żywopłotu z bukszpanu. Podczas sadzenia żywopłotu z bukszpanu należy poprawić gleby piaszczyste dużą porcją dojrzałego kompostu.

żywopłot z bukszpanu
żywopłot z bukszpanu

Odpowiednie gatunki i odmiany na żywopłot z bukszpanu

Bukszpan pospolity (Buxus sempervirens) i bukszpan drobnolistny (Buxus microphylla) są szczególnie odpowiednie na żywopłoty z bukszpanu. W przypadku wyższych żywopłotów bukszpanu idealne są Buxus sempervirens var. Nieskoszone rośliny mają ponad cztery metry wysokości i można je wykorzystać do wszystkiego, co jest potrzebne do przycinania. Przy regularnym przycinaniu wszystko jest możliwe, od wysokich żywopłotów z bukszpanu po skrawki do kolan. „Rotundifolia” jest szczególnie wytrzymała i dobrze radzi sobie nawet w suchych okresach letnich.

Małe żywopłoty skrzynkowe i rabaty najlepiej sadzić wolno rosnącymi odmianami, takimi jak Buxus sempervirens 'Suffruticosa’ lub jeszcze bardziej mrozoodporną odmianą 'Blauer Heinz’. Nazwa bukszpanu drobnolistnego (Buxus microphylla) mówi wszystko. Ale to nie tylko liście są mniejsze niż Buxus sempervirens, rośliny są również znacznie mniejsze – odmiana 'Herrenhausen’ nie rośnie wyżej niż 40 centymetrów i dlatego jest idealna na małe żywopłoty z bukszpanu i rabaty. Buxus microphylla jest również mniej podatny na zamieranie bukszpanu (Cylindrocladium). Oprócz odmiany „Herrenhausen” odmiana „Faulkner” jest bardzo popularna w przypadku żywopłotów bukszpanowych do wysokości kolan. Nieprzycinana odmiana osiąga nieco ponad dwa metry wysokości i jest szersza niż wyższa

 Bukszpan sempervirens 'Suffruticosa'
Bukszpan sempervirens 'Suffruticosa’

Prawidłowo posadź żywopłoty

Buchs jest dostępny w pojemnikach na rośliny, ale także jako towar z gołym korzeniem bez ziemi. Jednak rośliny w pojemnikach są oferowane znacznie częściej. Rośliny te można sadzić przez cały rok. Bukszpan bez korzeni jest dostępny tylko jesienią i wiosną. Ssadzi się go w październiku i listopadzie lub w bezmrozowe dni od lutego do kwietnia.

Posadź żywopłot z bukszpanu w rowie o szerokości szpadla, aby korzenie mogły się dobrze rozwijać we wszystkich kierunkach. Usunąć chwasty , spulchnić glebę i wykopać rów wzdłuż planowanego żywopłotu. Możesz ulepszyć windę naziemną za pomocą kompostu. Jeśli chodzi o głębokość wykopu, najlepiej jest użyć brył korzeniowych swoich roślin jako przewodnika. Powinny one zmieścić się w otworze do sadzenia bez zginania korzeni. Poluzuj dno rowu i umieść w nim rośliny. Wskazówka: Nigdy nie sadź zbyt blisko siebie, w przeciwnym razie rośliny z biegiem lat będą zbyt często wchodzić do siebie nawzajem. Odległość sadzenia zależy od wielkości rośliny, przy odległości 15 centymetrów jesteś po bezpiecznej stronie z roślinami o wysokości od 10 do 15 centymetrów. Teraz zaznacz dokładną linię żywopłotu rozciągniętą liną, umieść rośliny w rowie i wyrównaj je z liną. Nie sadź roślin głębiej niż w doniczce. Rośliny z gołymi korzeniami należy sadzić tylko tak głęboko, aby podstawa korzenia była dobrze przykryta. Wypełnij wykop do połowy wykopaną ziemią.

Bukszpan sempervirens 'Rotundifolia'
Bukszpan sempervirens 'Rotundifolia’

Jak właściwie pielęgnować żywopłot z bukszpanu?

Soczyście zielony i gęsto liściasty: tak wygląda idealny żywopłot z bukszpanu. Ale tak jest tylko przy prawidłowym nawożeniu – ani za dużo, ani za mało. Gdy brakuje azotu, liście stają się czerwonawe do brązowych, a gdy jest za dużo nawozu, liście stają się miękkie. Najwygodniej w kwietniu i czerwcu dać żywopłotowi bukszpanowemu nawóz wiecznie zielony o powolnym uwalnianiu lub nawóz organiczny , taki jak wióry z rogów lub kompost. Ewentualnie co cztery tygodnie podawaj nawóz organiczny dla roślin zimozielonych . Od września żywopłot skrzynkowy należy traktować patyną Patentkali (Kalimagnesia), która wspomaga zdrewnienie, a tym samym mrozoodporność pędów i liści.

Oprócz zamierania bukszpanu (Cylindrocladium) żywopłoty bukszpanu są nękane przez ćmę bukszpanową. Jeśli nie chcesz spryskiwać żywopłotu z bukszpanu, przy słonecznej pogodzie możesz przykryć przezroczystą folią. Powstałe nagromadzenie ciepła zabija gąsienice, rośliny nie są uszkadzane przez krótkotrwały szok termiczny. Oczywiście jest to praktyczne tylko w przypadku niezbyt dużych żywopłotów skrzynkowych.

Chociaż bukszpan jest bardziej odporny na suszę niż się powszechnie uważa, gleba nie powinna wysychać latem, jeśli to możliwe. Również w czasie upałów od czasu do czasu zraszaj żywopłot z bukszpanu, aby na liściach nie osadzał się kurz ani pyłki. Nawet zimą bryły korzeniowe nie powinny wysychać. W przypadku mrozu włóknina chroni wolnostojący żywopłot z bukszpanu przed wysychaniem, a tym samym przed uszkodzeniem liści.

Prawidłowo tnij żywopłoty skrzynkowe

Żywopłoty bukszpanu są cięte w głównym okresie wzrostu od kwietnia do września, przy czym cięcie w maju i ponownie pod koniec lipca okazało się skuteczne. Uwaga: tnij tylko wtedy, gdy gniazda ptaków w żywopłocie z bukszpanu są puste! Ogólnie rzecz biorąc, im więcej tniesz, tym bardziej równe i gęste będzie pudełko. Cięcie jest możliwe co cztery tygodnie, ale w praktyce jest to mniej praktyczne przy żywopłotach z bukszpanu. Jest wskazane raczej przy cięciu figur lub topiary bukszpanu . Nie należy ciąć żywopłotu z bukszpanu w pełnym słońcu. W przeciwnym razie istnieje ryzyko poparzenia liści, ponieważ liście wewnątrz żywopłotu nie są przyzwyczajone do intensywnego nasłonecznienia.

Jeśli nie chcesz polegać na swoim wyczuciu proporcji, rozciągnij sznurki jako linijkę do wysokich żywopłotów z bukszpanu lub użyj drewnianych listew.