Świerk biały „Conica” 

Świerk „Conica” (Picea glauca ‚Conica’) to karłowa odmiana świerka białego o stożkowym kształcie. Charakteryzuje się zwartym pokrojem i powolnym wzrostem. Jest doskonałym uzupełnieniem rabat i wrzosowisk, ale świetnie się sprawdzi także jako roślina w donicy zdobiąca balkon czy taras. Świerk „Conica” nie jest rośliną zbyt wymagającą. Potrzebuje rutynowych zabiegów takich jak podlewanie i nawożenie.

Świerk biały 'Conica'
Świerk biały 'Conica’

Rozmiar i wygląd świerka 'Conica’

Ta odmiana świerka białego charakteryzuje się pięknym stożkowym kształtem o gęstej, zwartej koronie. Dodatkowo jest rośliną dość wolno rosnącą. Dopiero po 10 latach uprawy osiąga wzrost około1 metra.

Igły

Igły świerka 'Conica’ sa krótkie i delikatne o jasnozielonym kolorze. Szczególnie efektowmie wygląda wiosną, gdy pojawiają się nowe przyrosty o intensywnym żółtozielonym kolorze.

Gleba

Świerk 'Conica’ najlepiej rośnie na wilgotnych, żyznych glebach. Podłoże powinno być przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie.

Stanowisko

Do posadzenia lub postawienia w donicy najlepiej wybierać stanowiska słoneczne lub półcieniste. Miejsce powinno być osłonięte od wysuszających wiatrów.

Odporność na czynniki środowiskowe

Dorosłe rośliny są mrozoodporne, ale młode sadzonki należy chronić przed zimnem. Świerk 'Conica’ jest również mało wrażliwy na zanieczyszcenia powietrza.

Uprawa świerka białego 'Conica’

Rozmnażanie i sadzenie

Świerki 'Conica’ rozmnażane są przez sadzonki pędowe. Najlepszy okres na ich sadzenie lub przesadzanie, to wiosna (kwiecień) i wczesna jesień (wrzesień, październik).

Podlewanie i nawożenie

Rośliny te preferują umiarkowane podlewanie. Trzeba to robić regularnie od marca do października, szczególnie jeśli świerk rośnie w donicy. Starsze świerki rosnące w grunicie, dobrze znoszą suszę. Zaleca się odżywić rośliny nawozem do iglaków dwa razy do roku – na przełomie marca i kwietnia, apotem w okresie letnim na przełomie lipca i sierpnia.

Przycinanie świerka 'Conica’

Ze względu na swój naturalnie piękny pokrój i kształt, nie przycinaj tego świerka zbyt intensywnie. Pamietaj, ze świerk 'Conica’, to roślina karłowa, o dość powolnym wzroście, więc wiosną przycinaj tylko wyschnięte gałązki. Wyjątek stanowią rzeźby z tego świerka, które wymagają regularnego cięcia, aby zachować porządany kształt.

Ochrona świerka białego 'Conica’ przed szkodnikami

Największymi wrogami świerka białego ’ Conica’ są przędziorki i mszyce. Jeśli zauważysz brązowiejace lub wypadające igły, drobne pajęczynki na koronie lub biały „nalot” na pniu, szybko reaguj, poniewaz mocno uszkodzone rośliny, bardzo trudno odratować. Gdy zauważysz pierwsze objawy działalności tych szkodników użyj odpowiedniego środka owadobójczego i spryskaj nim całą roślinę oraz inne świerki rosnące w pobliżu.