Brzoza pożyteczna

Pochodzenie

Brzoza pożyteczna, czasami zwana też himalajską, pochodzi z zachodnich Himalajów, od Indii po Kaszmir i Nepal. Należy do rodzaju Betula, który obejmuje około 60 gatunków drzew jednopiennych rosnących w północnej strefie umiarkowanej i arktycznej. Betula utilis var. jacquemontii jest również znana jako biała brzoza pożyteczna, w przeciwieństwie do odmiany Betula utilis var. utilis, znanej również jako pospolita brzoza pożyteczna, która rośnie od Nepalu przez południowo-wschodni Tybet do chińskiej prowincji Syczuan, zwłaszcza w lasach i kamieniste regiony na wysokości do 4400 metrów. Tylko „jacquemontii” ma olśniewająco białą korę, co czyni ją tak pożądaną do projektowania ogrodów.

Brzoza pożyteczna

Wzrost

Brzoza pożyteczna wyrasta na drzewo o wysokości od 15 do 20 metrów i szerokości do dziesięciu metrów. Roczny wzrost wynosi 30 centymetrów. Jego gałęzie są skierowane ku górze i tworzą lejkowatą, raczej luźną koronę, czasami tworzy się tylko krótki pień, który dzieli się na kilka głównych gałęzi. Gałęzie drugiego rzędu są bardziej zorientowane na boki. Młode, czerwono-brązowe pędy Betula utilis są owłosione i mają liczne przetchlinki. Kora, która nawet w młodości mieni się bielą i odrywa się od pnia długimi strzępami lub płytkami. Pod luźnymi paskami kora drzewa ma nieco ciemniejszą biel. Korzeń rozszerza się płasko na bok tuż pod powierzchnią ziemi, gleba jest intensywnie ukorzeniona.

Liście

Liście naprzemienne, owalne do jajowatych z wyraźnym wierzchołkiem – tak wyglądają liście brzozy pożytecznej. Mają od siedmiu do dziesięciu centymetrów długości, górna strona świeci na ciemnozielono, jesienią przebarwiają się na złocistożółty kolor. Krawędź jest drobno ząbkowana.

Kwiaty

Zielono-żółte opadające kotki żeńskie i męskie są charakterystyczne dla wszystkich brzóz. Pojawiają się wiosną przed lub razem z liśćmi.

Siedlisko

Brzoza pożyteczna to prawdziwy pionierski gatunek drzewa, dlatego preferuje otwarte stanowiska w pełnym słońcu, choć w najlepszym razie dopuszcza się lekki cień. Preferuje chłodne miejsca z dużą ilością wilgoci w powietrzu i glebie. Betula utilis jest przyzwyczajona do uprawy na otwartych przestrzeniach. Zimą nie musisz się martwić o to wyjątkowo wytrzymałe drewno.

Gleba

Jak wszystkie inne brzozy , brzoza pożyteczna musi zaakceptować glebę, którą pozostawiają jej inne, bardziej konkurencyjne gatunki drzew, czyli jest mało wymagająca. Jednak gleba musi być w każdym przypadku przepuszczalna, wartość pH może wahać się od lekko kwaśnej do zasadowej.

Sadzenie

Sadzenie odbywa się podobnie jak w przypadku innych brzóz. Okazy z gołym korzeniem najlepiej sadzić wczesną wiosną, tuż przed wzejściem pędów. A rośliny doniczkowe można sadzić cały rok z wyjątkiem okresów mrozu. Raz zadomowioną brzozę pożyteczną należy pozostawić tam, gdzie rosła. Nie toleruje przesadzania.

Cięcie

Jeśli to konieczne, z przycinaniem należy poczekać do późnego lata, wtedy Betula utilis będzie wydzielać znacznie mniej soków niż wiosną.

Zastosowanie

Podobnie jak wszystkie inne brzozy, brzoza pożyteczna najlepiej nadaje się jako samotne drzewo. W porównaniu do swoich europejskich sióstr, jego walory dekoracyjne zwiększa olśniewająco biała kora, która może ogromnie uatrakcyjnić wygląd ogrodu, zwłaszcza zimą. Betula utilis sprawdza się również w grupach w nowoczesnych ogrodach bez liści i na ciemnym tle dzięki rzeźbiarskiemu wyglądowi. Mniejsi przedstawiciele rosną również w doniczkach w ogrodzie na tarasie.

Odmiany

’Grayswood Ghost’ to energiczna odmiana o błyszczących zielonych liściach. Kora łuszczy się drobnymi paskami, jest prawie przezroczyście biała i latem tworzy uderzający kontrast kolorystyczny z gęstą ciemnozieloną koroną Odmiana „Doorenbos” pochodzi od tytułowego holenderskiego dendrologa, który wybrał tę odmianę. Ma dość szeroką koronę. Jego olśniewająco biała kora jest uderzająca, złuszczając się cienkimi paskami na młodych okazach, a później na dużych płytkach. 'Jermyns’ osiąga 20 metrów, męskie kwiaty mają prawie 20 centymetrów. 'Silver Shadow’ to stosunkowo niewielka brzoza o dużych ciemnozielonych liściach. Wszystkie cztery odmiany otrzymały nagrodę „Award of Garden Merit” od Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego w Anglii.

Rozmnażanie

Odmiany rozmnaża się zwykle wiosną przez szczepienie na sadzonkach brzozy brodawkowatej ( Betula pendula), zwanej też brzozą brodawkowatą. Możliwe jest również ukorzenienie sadzonek.