Rośliny zimozielone na balkon i taras

Drzewa formowane w donicach to doskonały pomysł, aby ozdobić balkon lub taras. Jeśli wybierzesz rośliny zimozielone będą piękną ozdobą przez cały rok. Odpowiednio dobrana donica dodatkowo podkreśli charakter, nie tylko rośliny, ale także otoczenia. Dzięki roślinom zyskasz wspaniałe miejsce do relaksu i odpoczynku w pięknej przestrzeni.

Rośliny zimozielone na balkon i taras
Rośliny zimozielone na balkon i taras

Jakie rośliny zimozielone na balkon i taras wybrać?

Na co zwrócić uwagę wybierając rośliny zimozielone na balkon i taras? Przede wszystkim należy dostosować wybór roślin do warunków w których będą rosły, ale również na tempo wzrostu, pokrój i wybarwienie. Rośliny szdzone w donicach szczególnie narażone są na przesuszanie w upalne letnie dni oraz na przymrozki w okresie zimowym. Dlatego wybierając rośliny na balkon i taras należy zwrócić uwagę czy wykazują odporność na takie czynniki. Drugim istotnym czynnikiem, którym powinniśmy się kierować jest ich wygląd docelowy. Warto wybierać rośliny karłowe lub takie które można mocno przycinać. Przemyślmy również jaki kształt rośliny nas interesuje. Mogą być kuliste, stożkowe (np. świerk biały Conica) lub płożące czy zwisające (m.in. jałowiec płożący). Oprócz tego możemy również dobrać odpowiednią barwę roślin zimozielonych od róznych odcieni zieleni, porzez barwy złoto żółte, az po odcienie niebieskiego.

Sadzenie roślin zimozielonych na balkonie i tarasie

Sadząc rośliny zimozielone w donicach należy dobrać odpowiednią wielkość naczynia do rozmaru rośliny i objętości jego systemu korzeniowego. Zbyt mała donica powoduje, że roślina narażona jest na przesuszenie i przemarzanie. Należy zadbać również o odpowiedni drenaż wybierając donice z otworami odpływowymi i wysypując jej dno karamzytem lub żwirem. W sklepie ogrodniczym należy dobrać odpowiedni typ podłoża do sadzonej rośliny i nawóz wieloskładnikowy do roślin zimozielonych. Dobrze jest też wyściółkować roślinę, np. korą sosnową lub żwirem, aby ograniczyć parowanie, a tym samym ochronić ją przed wysuszeniem.

Pielęgnacja roślin zimozielonych na balkonie i tarasie

Najważniejszym elementem pielęgnacji roślin zimozielonych w donicach jest ich regularne podlewanie. Nie wolno dopuścić do przesuszenia syatemu korzeniowego. Wiosna należy stosować płynne nawozy wieloskładnikowe lub jednorazowo nawóz o spowolnionym działaniu. Formy karłowe roślin zimozielonych, mających małe przyrosty, nie wymagają przycinania. Jednak rośliny, które rosną szybciej należy przycinać regularnie, aby zachowały miniaturową wielkość.

Zabezpieczanie roślin w donicach na zimę

Rośliny mrozoodporne dość dobrze radzą sobie z przymrozkami w naszych warunkach klimatycznych. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na bardziej wrażliwą roślinę, okrywamy ją jutą lub włókniną, a donicę osłaniamy np. słomą lub styropianem. Istotną rzeczą jest solidne podlanie rośliny przed sezonem zimowym.