Ligustr jajolistny – Ligustrum ovalifolium

Nieskomplikowany, atrakcyjny i wszechstronny: ligustr jajolistny jest prawdziwym miłośnikiem ogrodów od wiosny do późnej zimy. Tutaj znajdziesz wskazówki dotyczące sadzenia i pielęgnacji.

pochodzenie

Ligust jajolistny (Ligustrum ovalifolium), znany również jako ligustr żywopłotowy lub ligustr kalifornijski, jest formą ligustra (Ligustrum), która pochodzi z Japonii i Korei Południowej. Podobnie jak jego rodzimy krewny, ligustr pospolity (Ligustrum vulgare), należy do rodziny drzew oliwnych (Oleaceae). Krzew otrzymał nazwę „ligustr kalifornijski”, ponieważ po wprowadzeniu go w USA stał się tam bardzo rozpowszechniony. W Polsce jest znany jako ligustr jajolistny lub okrągłolistny.

Ligustr jajolistny

wzrost

Ligustrum ovalifolium rośnie jako krzew półzimozielony, co oznacza, że ​​zachowuje liście przez łagodne zimy, ale zrzuca je podczas silnych mrozów. Ligustr owalny rośnie szybko i bardzo gęsto, dlatego może być uprawiany jako małe drzewko lub żywopłot. Roślina dorasta do pięciu metrów wysokości i około trzech metrów szerokości.

odchodzi

Przeciwległe liście są, jak sama nazwa wskazuje, owalne, błyszczące, ciemnozielone i stosunkowo duże w porównaniu do Ligustrum vulgare, do sześciu centymetrów długości.

kwiaty

Typowe dla ligustrów, wyprostowane, kremowobiałe wiechy kwiatowe pojawiają się licznie w czerwcu i zamieniają krzew w chmurę kwiatów. Dzięki silnemu zapachowi ligustr owalny przyciąga wiele owadów zapylających i dlatego jest ważnym pastwiskiem dla pszczół .

owoc

Dekoracyjne czarne jagody wielkości grochu są popularnym źródłem pożywienia dla różnych ptaków. Jednak dla ludzi owoce są trujące.

siedlisko

Najlepsze miejsce dla Ligustrum ovalifolium to stanowiska słoneczne do półcienistych. Krzew rozwija się również w cieniu, ale ma tendencję do gubienia liści.

podłoże

Jeśli chodzi o glebę, ligustr jajolistny jest mało wymagający i rośnie na każdej zwykłej glebie ogrodowej. Niezależnie od tego, czy jest piaszczysto-gliniasty, czy świeży i wilgotny, ligustr poradzi sobie w każdym miejscu, które nie jest zbyt mokre. Wartość pH również nie odgrywa większej roli, ale preferowana jest gleba wapienna.

sadzenie

Ligustrum ovalifolium najlepiej sadzić jesienią lub wiosną. Podłoże dla roślin należy wzbogacić kompostem lub wiórami, a po posadzeniu energicznie przyciąć krzew.

opieka

Drewno jest jednym z najłatwiejszych w pielęgnacji krzewów w ogrodzie. Poza regularnym przycinaniem i porcją kompostu na wiosnę roślina nie wymaga dalszej pielęgnacji.

przycinanie

Ligustr jajolistny jest wyjątkowo odporny na przycinanie i szybko rośnie: bardzo dobrze nadaje się jako topiary i żywopłoty w ogrodzie. Ligustr ścinać w czerwcu i sierpniu (ewentualnie w marcu) . Ligustrum ovalifolium nie boi się nawet radykalnego przycinania i szybko odbija. W przypadku odmian pstrokatych pędy o czysto zielonych liściach należy regularnie usuwać, aby nie zarosły pędów kolorowych.

Topiary z ligustru
Topiary z ligustru

zastosowanie

Jak wspomniano, ligustr jajolistny jest popularnym krzewem i żywopłotem (stąd przydomek „ligustr żywopłotowy”). Ze względu na mało wymagający i odporny na cięcie gatunek, można go wykorzystać w ogrodzie na wiele sposobów: jako niski rabat lub obrzeża ścieżek, jako substytut bukszpanu lub żywopłot zapewniający prywatność, nawet standardowo lub po prostu jako naturalny, nieprzezroczysty krzew.

odmiany

Najpopularniejszymi ogrodowymi odmianami Ligustrum ovalifolium są bardzo dekoracyjne, pstrokate odmiany „Argenteum” (białobrzeżne) i „Aureum” (żółto-jasnozielone). Odmiana „Aureum” znana jest również pod nazwą „ Goldliguster ”.

rozmnażanie

Ligustr generalnie rośnie bardzo szybko. Najprostszym sposobem rozmnażania ligustra owalnolistnego są sadzonki. Zimą najlepiej jest po prostu wbić w ziemię 20-centymetrowe pędy, tak aby wystawała tylko jedna para pąków. Utrzymuj glebę wilgotną, a zapuści korzenie w mgnieniu oka.

choroby i szkodniki

Ligustrum ovalifolium jest niezwykle odporne i rzadko doznaje poważnych szkód spowodowanych przez szkodniki lub choroby roślin. Sporadycznie pojawia się mączniak prawdziwy. Większa liczba mszyc może pojawić się na krzaku również latem.