Cyprysik Lawsona w naturze

Opis

Cyprysik Lawsona to drzewa do 50 metrów wysokości i 300 cm średnicy. Kora czerwonobrązowa, żylasta, grubości 10-20(25) cm na starych drzewach (1-2 cm grubości na drzewach poniżej 100 lat), podzielona na szerokie, zaokrąglone grzbiety. Rozpylacze z gałązek przeważnie pierzaste. Liście gałązek przeważnie 2-3 mm, wierzchołek ostry do szpiczastych, liście twarzowe często oddzielone parami nasady liści bocznych; gruczoły zwykle obecne, liniowe. Szyszki pyłku 2-4 mm, czerwone do fioletowego; woreczki pyłkowe czerwone. Szyszki nasienne dojrzewające i otwierające się w ciągu 6-7 miesięcy, szerokości 8-12 mm. Są one sino-fioletowawe do czerwonawo-brązowych, niezbyt żywiczne; łuski (6)8-10, para wierzchołkowa połączona. Nasiona 2-4 na łuskę, 2-5 mm, skrzydło równe lub szersze od tułowia.

Cyprysik Lawsona. Autor: Père Igor, licencja CCBY4.0
Cyprysik Lawsona. Autor: Père Igor, licencja CCBY4.0

Wielkie drzewo

Obecne największe żywe drzewo ma pierśnicę 365 cm, wysokość 69,8 metrów, rozpiętość korony 12 metrów. Znajduje się ono w Siskiyou National Forest, Oregon. Najwyższy znany ma 81,08 metrów wysokości i 280,4 cm pierśnicy w Parku Stanowym Jedediah Smith w Kalifornii. Drzewo to, mierzone w maju 2009 r., miało żywe liście do wysokości 77,42 m z wierzchołkiem jeszcze wyżej tego. W czerwcu 2018 r. Mario Vaden i Chris Atkins znaleźli 73-metrowe drzewo, również w parku stanowym Jedediah Smith. Drugie pod względem wysokości znane drzewo ma 72,8 m wysokości i znajduje się w obszarze badawczym Coquille Falls, Siskiyou National Forest w stanie Oregon.

Wycięto znacznie większe drzewa, co spotkało zdecydowaną większość drzew w rodzimym zasięgu tego gatunku. Frank Callahan donosi, że „W 1965 r. Eric Rutquist i ja zmierzyliśmy kikut o średniej średnicy 17 stóp [5,18 m] na wysokości 12 stóp [3,66 m] uśredniona podstawa (drzewo znajdowało się na zboczu). Ślad nad ziemią drzewa miał około 7,32 m średnicy, ponieważ drzewo wykazywało ekstremalne podpory poniżej 12 stóp wyciętego pnia. Naliczyłem 1755 słojów po zeskrobaniu mchu i zauważyłem, że było to jedno drzewo, ponieważ liczby słojów pasowały do ​​dwóch punktów o różnych promieniach. Krąg (z poprzednich relacji z wypraw) był wolny od gałęzi na 180 stóp [54,86 m], a całkowita wysokość wynosiła 245 stóp [74,68 m] zmierzone klinometrem i rzeczywista długość ściętej kłody. Drzewo było żywe i w dobrym stanie, gdy zostało ścięte (ze starszych fotografii).”

Najstarszy cyprysik Lawsona

Dostępnych jest niewiele danych. Frank Callahan zgłasza kikut, który w 1965 r. policzył jako mający 1755 pierścieni, zweryfikowanych na dwóch różnych promieniach; patrz powyższy akapit.

Etnobotanika

Białe, aromatyczne drewno jest wysoko cenione przez Japończyków do kapliczek, świątyń i promieni strzał. Pierwotnie używany do zastosowań tak różnorodnych, jak pałeczki do budowy statków i zapałek. Obecnie jest najcenniejszym drewnem pozyskiwanym w zachodniej Ameryce Północnej, dzięki wcześniejszej nadmiernej eksploatacji. Wiele odmian jest używanych jako rośliny ozdobne. Jest to najważniejszy gatunek ozdobnych drzew iglastych w Europie. Postrzegany głównie jako odmiany półkarłów w parkach i ogrodach, i sadzony z wyłączeniem wielu znacznie ciekawszych gatunków. Welch i Haddow wymieniają 559 nazw odmian (wiele z nich jest nieoficjalnych), z których tylko około 30 do 40 stanowi prawie cały handel.

Cyprysik Lawsona - niedojrzałe szyszki. Autor Rosser1954, licencja CCBY4.0
Cyprysik Lawsona – niedojrzałe szyszki. Autor Rosser1954, licencja CCBY4.0

Obserwacje

Stary drzewostan występuje w w Obszarze Badawczym Coquille River Falls w hrabstwie Coos w stanie Oregon. A ogólnie rzecz biorąc, gatunek osiąga swój najlepszy rozwój w dolinie rzeki Coquille.

Gatunek jest również dobrze reprezentowany w Adorni Research Natural Area w Six Rivers National Forest w Kalifornii. Część stanowiska została wycięta w latach 60-tych, ale ogólnie jest to dobry przykład gatunku na stanowisku o niskiej wysokości. W tym drzewostanie współdominuje z daglezją (Pseudotsuga menziesii subsp. menziesii) nad podkorpusem tanoak (Lithocarpus densiflorus) i madrone (Arbutus menziesii). Wszystkie te gatunki również odradzają się w tym miejscu. W drzewostanie znajdują się również kadzidło-cedr (Calocedrus decurrens) i sosna cukrowa (Pinus lambertiana).

Najwyższe znane drzewostany znajdują się w Cedar Basin Research Natural Area, wokół Cedar Lake, Cliff Lake, Upper Cliff Lake i Terrace Lake w Shasta-Trinity National Forest w Kalifornii. Niektóre drzewa są wyjątkowo duże, około 120 cm pierśnicy i 400-500 lat, a las jest bardzo produktywny. Drzewa rosną w czystych drzewostanach. Jednak sąsiednie typy lasów na zboczach górskich są również interesujące, ponieważ rosną na bardzo ubogich serpentynowych glebach. Należą do nich mieszane lasy iglaste zawierające sosnę Jeffrey (Pinus jeffreyi), jodłę białą (Abies concolor), daglezję (Pseudotsuga menziesii subsp. menziesii), kadzidło-cedr (Calocedrus decurrens), sosnę białą (Pinus monticola). A na wyższych wzniesieniach – jodła pospolita (Abies magnifica), sosna wyżynna (Pinus contorta) i cykuta górska (Tsuga mertensiana).

Cyprysik Lawsona w parku. Autor: JoJan, licencja CCBY3.0
Cyprysik Lawsona w parku. Autor: JoJan, licencja CCBY3.0

Uwagi

Cyprysik Lawsona nazwany na cześć Petera Lawsona, szkockiego szkółkarza, który wprowadził ten gatunek do świata ogrodnictwa.

Sprowadzona do stanowisk naturalnych patogenna zgnilizna korzeni (Phytophthora lateralis) rozprzestrzeniła się na znaczną część zasięgu cyprysika Port Orford (Chamaecyparis lawsoniana), powodując eliminację drzewostanów z niektórych siedlisk i zagrażając handlowi statusowi gatunku w całym jego zasięgu. Zgnilizna korzeni rozprzestrzeniła się z północnych części tego gatunku na odległe obszary, zabijając drzewa w każdym wieku. Nie zidentyfikowano żadnej znanej odporności genetycznej ani kontroli chemicznej. Zarodniki rozprzestrzeniają się drogą wodną lub są przenoszone przez ludzi, maszyny i zwierzęta, oraz przez przeszczepy korzeniowe. Dlatego dla ochrony tego gatunku bardzo ważne jest zamykanie dróg i ograniczanie dalszej budowy dróg w zlewniach zawierających niezainfekowane drzewostany.

Ze wszystkich głównych drzew leśnych występujących w zachodniej Ameryce Północnej gatunek ten najbardziej ucierpiał w wyniku działalności człowieka. Prawie wszystkie stare lasy zostały wycięte. Natomiast te, które przetrwały, stale umierają z powodu wprowadzonej choroby.

W ofercie szkółki Sawanna są dostępne rózne odmiany formowanych cyprysików Lawsona.