Tuja Szmaragd – sadzenie i pielęgnacja

Tuja Szmaragd jest jednym z najpiękniejszych drzew iglastych do ogrodu. Jej stożkowy wzrost i świeży zielony kolor inspirują przez cały rok.

Pochodzenie

Thuja occidentalis 'Smaragd’ to jedna z najbardziej znanych odmian tui. Jest to odmiana żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis), które z kolei jest jednym z sześciu gatunków rodzaju Thuja . Żywotniki należą do rodziny cyprysów (Cupressaceae) i pochodzą z Ameryki Północnej i Azji.

Wzrost

Żywotniki zachodnie rozwijają stożkowatą, gęstą koronę z wygiętych w łuk gałęzi. Końcówki gałęzi są zwykle nieco skręcone. Odmiana 'Smaragd’ charakteryzuje się wyjątkowo powolnym i silnie rozgałęzionym wzrostem, co czyni ją piękną rośliną żywopłotową. Jej gałęzie sięgają prawie pionowo, co oznacza, że ​​poszczególne rośliny pozostają bardzo wąskie. Tuja Szmaragd jest wyjątkowo wiatroodporna i wytrzymała. W wieku 20 lat ma maksymalnie pięć metrów wysokości i od jednego do dwóch metrów szerokości.

Liście

Thuja occidentalis 'Smaragd’ ma typowe miękkie igły (łuski przymocowane jak dachówka) w jasnym, świeżym zielonym kolorze. Pęd jest jasnozielony i później ciemnieje. W przeciwieństwie do innych odmian, zimą igły zazwyczaj nie zmieniają koloru. Jeśli rozetrzesz go między palcami, uzyskasz typowy tujowy, aromatyczny zapach.

Tuja Szmaragd - liście
Tuja Szmaragd – liście

Kwiaty

Żywotniki są jednopienne, ale rozdzielnopłciowe. Oznacza to, że na drzewie znajdują się zarówno kwiaty żeńskie, jak i męskie. Szyszki męskie są malutkie, czerwone i prawie niewidoczne, żeńskie są nieco większe, najpierw jasnozielone, a następnie brązowe. Można je zobaczyć tylko na końcówkach pędów po bliższym przyjrzeniu się. Tuja Szmaragd nie kwitnie, dopóki nie osiągnie wieku 10 do 15 lat.

Owoc

Gdy szyszki są dojrzałe, łuski szyszki otwierają się i małe, uskrzydlone nasiona brzęczą na ziemię. Nasiona mają około sześciu milimetrów i są czerwonawo-brązowe. Zwykle w jednej szyszce powstaje osiem nasion.

Siedlisko

Tuja Szmaragd występuje zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i częściowo zacienionych.  Jest odporna na wiatr i odporna na miejski klimat i dlatego może być stosowany praktycznie uniwersalnie.

Gleba

Najlepsza gleba dla tui jest wilgotna, głęboka, wapienna i piaszczysto-gliniasta. Tuja 'Smaragd’ jest elastyczna pod względem pH. Jeśli wartość pH (kwaśna gleba) jest niska, należy zadbać o zapewnienie wystarczającej podaży składników odżywczych. Najważniejsze, żeby gleba nie wysychała zbyt szybko.

Sadzenie

Zwróć uwagę, że tuja „szmaragdowa” w większości zachowuje swój stożkowaty kształt nawet po sadzeniu w żywopłotach. Dlatego też żywopłot może mieć luki w górnej części. Nie należy jednak sadzić Thuja 'Smaragd’ zbyt ciasno, ponieważ brak miejsca często prowadzi do kurczenia się rośliny. Powinno być wystarczająco dużo miejsca, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Dlatego nie sadź więcej niż trzy krzewy na metr żywopłotu.

Pielęgnacja

Tuja Szmaragd jest wrażliwa na brak wody w glebie. Długie, suche lata mogą wysuszyć całą plantację, jeśli nie są regularnie podlewane. Problemem może być również sucha zima. Starsze drzewa lepiej rekompensują suszę niż młode rośliny, dlatego równomierne zaopatrzenie w wodę jest szczególnie ważne w pierwszych trzech latach po posadzeniu. Ściółkuj obszar korzeni płytko ukorzenionej rośliny ścinkami lub wiórami drzewnymi, aby utrzymać wilgoć w glebie. Wiosną „szmaragdowi” należy podać dawkę kompostu. 

Tuja szmaragd - żywopłot
Tuja szmaragd – żywopłot

Przycinanie

Thuja occidentalis 'Smaragd’ rośnie gęsto i jest wyjątkowo przycinana. Jednak przy zaledwie około dziesięciu centymetrach rocznego wzrostu, wzrost zajmuje dużo czasu, więc po większym przycinaniu wymagana jest cierpliwość. Ogólna zasada brzmi: lepiej ciąć częściej, ale mniej niż za dużo na raz. Nie tnij zbyt głęboko w starym drewnie, ponieważ drzewo życia nie wyrośnie stamtąd ponownie. Jednak w większości przypadków wolno rosnącego krzewu nie trzeba przycinać, ponieważ roślina sama w sobie pozostaje zwarta i stabilna wymiarowo.

Zastosowanie

Jej elegancki, spiczasty kształt sprawia, że ​​szmaragdowa tuja to świetny pasjans. Dzięki smukłej sylwetce idealnie nadaje się do małych ogrodów lub ogródków przydomowych . Szmaragdowo zielone drzewo życia pojawia się na ciemnym tle. Ze względu na gęsty wzrost szmaragdowe drzewo życia jest również często używane jako roślina żywopłotowa. Wolno rosnący iglak nadaje się nawet do sadzenia w doniczkach.

Rozmnażanie

Tuje Szmaragd można rozmnażać przez sadzonki . W tym celu późnym latem z pędu głównego należy oderwać około 10 centymetrowe pędy jedno-, dwuletnie, odciąć dolne pędy boczne i włożyć do wilgotnej ziemi doniczkowej zmieszanej z piaskiem . Przykryj sadzonki folią lub przezroczystą włókniną i umieść je w ciepłym miejscu. Wykaż się cierpliwością, ponieważ ukorzenienie trwa kilka tygodni. Również wiele lat zajmuje cięcie, aby stać się prawdziwym krzewem.

Choroby i szkodniki

Tuja szmaragd” jest uważana za bardzo wytrzymałą na choroby i szkodniki. Czasami jednak, zwłaszcza po łagodnych zimach, na drzewach dochodzi do inwazji mszycy. Jeśli twoje drzewo życia ma brązowe plamy, zajrzyj do wnętrza gałęzi. Inwazję wszy można rozpoznać po czarnych osadach („sadzy”) i samych zwierzętach. Innym szkodnikiem jest miarka liści thuja. Przede wszystkim uszkadza końcówki pędów, które następnie brązowieją. Brązowe zabarwienie igieł jesienią, która zdaje się rozwijać od wewnątrz drzewa bez susza lub szkodniki są identyfikowane, jest naturalnym procesem odnowienia thuja i nie jest powodem do niepokoju. Tutaj stare igły są po prostu odrzucane grupami i zastępowane nowymi.

W ofercie szkółki Sawanna są dostępne różne odmiany formowanych tuj w tym tuja szmaragd.