Odpowiednie nawożenie iglaków: tak to działa

Drzewa iglaste są wiecznie zielone, nieprzejrzyste i często pomijamy ważny dla nich zabieg – nawożenie. Przy odpowiednim dokarmianiu tuje i tym podobne rośliny są znacznie bardziej żywotne i soczyście zielone. Przy nawożeniu drzew iglastych należy jednak wziąć pod uwagę jedną szczególną cechę – ich szczególne wymagania żywieniowe.

Jeśli chodzi o drzewa iglaste , większość ludzi zakłada, że ​​nie trzeba ich nawozić, ponieważ nie dostają żadnego nawozu w lesie, gdzie rosną naturalnie. Odmiany sadzone głównie w ogrodzie wykazują większą wrażliwość niż te dziko rosnące. Rozwijają się szybciej i lepiej z nawozem niż w lesie. Dlatego należy również nawozić tuje, jałowce, cyprysiki, czy sosny . Cecha szczególna drzew iglastych: potrzebują dużo żelaza, siarki, a przede wszystkim magnezu do swoich igieł. W przeciwieństwie do drzew liściastych, które jesienią szybko pobierają najważniejsze składniki odżywcze przed opadnięciem liści, drzewa iglaste po kilku latach całkowicie zrzucają igły – w tym zawarty w nich magnez.

Niedobór magnezu, który jest częstszy w porównaniu z drzewami liściastymi, nie jest więc rzadki u drzew iglastych. Szczególnie podatne są okazy sadzone na glebach piaszczystych, które mogą magazynować tylko mało składników odżywczych. Ponadto magnez jest wypłukiwany z gleby. Konkuruje z wapniem o miejsca w własnych magazynach składników odżywczych gleby, minerały ilaste – przegrany również jest wypłukiwany.

W skrócie: nawozić drzewa iglaste

Stosuj specjalny nawóz do drzew iglastych – zawiera wszystkie ważne składniki odżywcze, takie jak magnez i żelazo. Nawozić należy regularnie od końca lutego do połowy sierpnia zgodnie z zaleceniami producenta. Podczas, gdy płynny nawóz podawany jest bezpośrednio z wodą do systemów nawadniania, to granulki organiczne lub mineralne podaje się tylko raz w sezonie. Szczególnie na glebach piaszczystych niewielka ilość nawozu ułatwia wzrost roślin iglastych.

Zwykłe nawozy mają niską zawartość magnezu

Oprócz dobrej porcji azotu specjalne nawozy iglaste zawierają również magnez, żelazo i siarkę, ale mniej potasu i fosforu. Magnez i żelazo zapewniają soczyście zielone igły, ale także typowe dla odmiany igły żółte lub niebieskie. Nawozy iglaste są dostępne w postaci granulek lub nawozów płynnych.

Można korzystać z kombinacji składników odżywczych w zwykłych rolniczych nawozach NPK. Z drugiej strony dla drzew iglastych mają niewielkie zastosowanie – jest za dużo fosforanów i prawie nie ma magnezu. Iglaki oczywiście nie są niszczone przez nawóz, ale jego potencjał jest w dużej mierze bezużyteczny. To, czy drzewa iglaste wymagają nawozów mineralnych, zależy również od lokalizacji – gleby gliniaste naturalnie zawierają więcej pierwiastków śladowych i trzymają je lepiej niż piasek. Specjalne nawozy są więc przydatne na piasku. Jeśli chcesz być po bezpiecznej stronie, a przede wszystkim chcesz bogato wybarwionych igieł iglastych, możesz ich użyć również na glebach gliniastych. Nawóz z iglaków można stosować również do innych roślin zimozielonych.

Świerk srebrny – kolor zawdzięcza magnezowi

Kiedy należy nawozić drzewa iglaste?

Rozpocznij nawożenie pod koniec marca, a następnie podawaj regularnie składniki odżywcze zgodnie z zaleceniami producenta do połowy sierpnia. Nawozy płynne zwykle dodaje się do wody do nawadniania. Granulki organiczne lub mineralne działają tygodniami, niektóre mają nawet miesięczny efekt działaniai i podaje się je raz w sezonie. Drzewa iglaste są na ogół spragnione. Szczególnie obficie podlewać po nawożeniu nawozami mineralnymi.

Jesienią drzewa iglaste i inne rośliny zimozielone są wdzięczne za porcję magnezji potasowej. Nawóz ten dostępny jest również pod nazwą Patentkali i zwiększa odporność roślin na mróz. Na glebach gliniastych oprócz podstawowego zaopatrzenia w kompost można również nawozić wyłącznie magnezję potasową, która jest prawdziwą magią dla każdego drzewa iglastego.

Sól Epsom zawiera dużo magnezu w postaci siarczanu magnezu i bardzo szybko zapewnia soczyście zieloną igłę – nawet przy ostrym niedoborze. Jeśli igły żółkną, możesz natychmiast nawozić solą Epsom lub rozpuścić ją w wodzie i spryskać igłami.

Nawożenie naturalne
Nawożenie naturalne

Nawożenie drzew iglastych podczas sadzenia

W przypadku drzew iglastych nie zawsze konieczne jest nawożenie startowe. Można obejść się bez gleby gliniastej z dobrą zawartością próchnicy i roślin w pojemnikach, które nadal żywią się nawozem ze składu w podłożu. Inaczej wygląda to na glebach piaszczystych lub iglastych z gołymi korzeniami. Dopraw tam glebę kompostem i dodaj nawóz do dołka jako pomoc na start.

Nawożenie żywopłotów iglastych

W zasadzie żywopłoty są zbiorem gęsto rosnących roślin i mają bardzo duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Tak się dzieje, ponieważ rośliny lubią odbierać sobie pokarm. Zwróć uwagę na żółknące igły i inne oznaki niedoboru składników odżywczych . Najlepiej pracować w wieloletnim nawozie iglastym wiosną i w razie potrzeby uzupełnić zgodnie z zaleceniami producenta.