Ligustr pospolity – krzew na liściaste żywopłoty

Ligustr pospolity jest jednym z najłatwiejszych w pielęgnacji ogrodowych drzew ozdobnych. Jest idealną rośliną żywopłotową i ważnym drzewem chroniącym ptaki i owady. Oto nasze wskazówki dotyczące sadzenia i pielęgnacji.

Ligustr pospolity

Pochodzenie ligustra pospolitego

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) jest jedynym przedstawicielem w Europie rodzaju Ligustrum, zaliczanego do rodziny oliwek (Oleaceae). Jego rodzime siedlisko rozciąga się od północno-zachodniej Afryki w całej Europie po Kaukaz. Inne znane nazwy krzewów to wierzba deszczowa, kałamarnica lub pręt ogrodzeniowy. Czasami ligustr pospolity jest również nazywany dereń, przy czym ligustr pospolity nie jest spokrewniony z prawdziwym dereniem (cornus).

Wielkość

Ligustr pospolity to gubiący na zimę liście a czasem wiecznie zielony krzew o bogatych rozgałęzieniach i może osiągnąć wysokość od dwóch do pięciu metrów. Elastyczne pędy rosną pionowo, ich kora jest oliwkowozielona, ​​później szarobrązowa i ma jasne przetchlinki. Krótkie pędy często rosną żywo. Z wiekiem drewno ligustru staje się niezwykle twarde i stabilne, ale nadal cienkie. Jego płytkie korzenie dobrze nadają się do mocowania luźnych gleb lub skarp.

Liście

Liście ligustru są szeroko lancetowate, ciemnozielone i ułożone naprzeciw siebie. Skórzaste, bezwłose liście, typowe dla drzew oliwnych, osadzone są na krótkich pędach i mają do ośmiu centymetrów długości i dwa i pół centymetra szerokości. Ligustr pospolity często ma atrakcyjną fioletową barwę jesienną . W zależności od pogody ligustr zrzuca liście zimą lub dopiero na wiosnę. Im zimniejsze temperatury, tym szybciej traci liście.

Kwiaty ligustra pospolitego

Obojnacze, kremowobiałe kwiaty pojawiają się na ligustrze w czerwcu i lipcu, zawsze na końcu nowych pędów. Tworzą piramidalne, wiechowate kwiatostany. Swoim intensywnym zapachem przyciągają pszczoły, motyle i muchy.

Owoce ligustra pospolitego

Z kwiatów wyrastają małe czarne, błyszczące jagody, które dały krzewowi przydomek mątwy. Kiedyś używano ich do barwienia tkanin i wina. Jagody są niejadalne, ale nie trujące dla ludzi. Dla ptaków i małych gryzoni jagody są ważnym źródłem pożywienia późną zimą.

Ligustr pospolity owoce
Ligustr pospolity

Siedlisko

Najlepsze miejsce na ligustr jest ciepłe i słoneczne, ale toleruje również miejsca zacienione.

Podłoże

Krzew lubi stać na niezbyt mokrej glebie gliniastej lub gliniastej, która może być kredowa. Ogólnie jednak jest bardzo elastyczny i niezbyt wymagający.

Sadzenie

Do gęstego żywopłotu z ligustru potrzeba około pięciu krzewów na metr żywopłotu. Zwykle sadzi się je w dwóch rzędach w szachownicę. Po posadzeniu młode krzewy należy mocno przyciąć, aby zachęcić do rozkrzewienia. Na dobry początek dodaj garść nawozów organicznych do podłoża i dobrze podlej krzewy po posadzeniu.

Pielęgnacja ligustra pospolitego

Ligustr bez problemu znosi suszę i dlatego jest niezwykle łatwy w pielęgnacji, nawet latem. Wiosną porcja kompostu wystarcza krzewowi jako nawóz.

Przycinanie ligustra

Krzew rośnie bardzo szybko ze wzrostem do jednego metra rocznie. Dlatego należy regularnie używać sekatora, aby krzew był zwarty i niski. Ligustr najlepiej przycinać pod koniec czerwca i ponownie pod koniec sierpnia. Ligustr znosi nawet radykalne cięcia. Ostrzeżenie: Sok z ligustru może powodować podrażnienie skóry przy kontakcie. Reakcja skórna znana jako wyprysk ligustrowy jest wywoływana przez alkaloidy zawarte w roślinie. Dlatego przy cięciu ligustru zawsze noś rękawiczki i odzież z długimi rękawami.

Zastosowanie ligustra pospolitego

W ogrodzie ligustr pospolity w formie krzewu jest najczęściej używany jako roślina żywopłotowa . Dzięki dobrej ciągliwości nadaje się również do kreatywnego przycinania żywopłotów lub w pojedynczych pozycjach jako topiary. W prawie naturalnym ogrodzie jest ważnym drewnem chroniącym przed ptakami i owadami.

Odmiany ligustra

Odmiana 'Atrovirens’ jest wiecznie zielona i dlatego służy również jako osłona prywatności zimą. „Lodens” to forma karłowata, która jest szczególnie odpowiednia do niskich granic. Rośnie znacznie wolniej niż forma dzika.

Rozmnażanie

Dzięki swojej żywotności Ligustrum vulgare może szybko wyhodować nowe krzewy lub cały żywopłot. W przypadku robienia sadzonek zimą, odetnij kawałki pędów o długości około 20 centymetrów od rośliny matecznej i włóż je tak głęboko, że widać tylko górną parę pąków. Na wiosnę pędy zwykle już będą rosły.

Choroby i szkodniki

Krzew jest źródłem pożywienia dla niektórych gąsienic, w tym Apeira syringaria i zawisak tawulec. Również mszyce i pluskwy roślinne lubią osiedlać się na ligustrach. Powszechnymi chorobami są mączniak prawdziwy i plamistość liści.

Prowadzimy sprzedaż ligustru formowanego.