Jałowiec skalny – jałowiec Gór Skalistych

pochodzenie

Jałowiec skalny należy do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Dziki gatunek pochodzi z zachodniej Ameryki Północnej, stąd druga nazwa – jałowiec Gór Skalistych.

wzrost

Wszystkie odmiany jałowca skalnego rosną w smukłej, wyprostowanej formie kolumnowej. Gałęzie skierowane są pionowo w górę. Odmiany ogrodowe osiągają wysokość około ośmiu metrów i pozostają wąskie przy szerokości półtora metra. Drzewa rosną co roku na około 20 centymetrów. Z wiekiem brązowa kora osypuje się smugami. Jałowiec skalny jest wyraźnie głęboko zakorzeniony. Nawet niewielkie rośliny trudno wyrwać.

wygląd

Jałowiec skalny ma dwa różne kształty liści: Liście w kształcie igły mają do sześciu milimetrów długości. Liście łusek są tylko o połowę krótsze, w większości mają kształt stępki i nieco zachodzą na siebie. Kolorystyka waha się od jasnozielonego, niebiesko-zielonego i srebrzystoniebieskiego. Na spodzie liści zwykle znajduje się eliptyczny gruczoł olejowy.

Jałowiec skalny Skyrocket
Jałowiec skalny Skyrocket

kwiaty

Kwiaty są dwupienne, bardzo małe i niepozorne.

owoc

Jałowiec skalny tworzy kuliste, białe, matowe szyszki jagodowe o wielkości około jednego centymetra. Dojrzewają w drugim roku, najpierw mają kolor jasnobrązowy, a później niebiesko-czarny. Jagody jałowca są popularną przyprawą.

stanowisko

Jałowiec cyprysowy preferuje słoneczne stanowisko, staje się cieńszy w cieniu. Jałowiec skalny nie ma problemów z upałami i wiatrem, z miejskim klimatem łatwo sobie poradzić. Jeżeli jest możliwość, to należy posadzić go w pełnym słońcu – to dla niego najlepsze stanowisko.

piętro

Amplituda wilgoci jałowca skalnego waha się od suchej do świeżej, gleba powinna być lekka i niezbyt bogata w składniki odżywcze. Pod względem pH jest niezwykle tolerancyjny. W przypadku zalania gruntu sens ma drenaż żwirowy w podłożu. Ze względu na rozbudowany system korzeniowy roślina radzi sobie doskonale z niedoborem wody.

sadzenie

Wiosna i jesień to dobry czas na sadzenie. Pod koniec roku sadzenie nie powinno być za późno, aby jałowiec mógł zakorzenić się i zaopatrywać w wodę wiecznie zielone liście zimą. Otwór do sadzenia powinien być dwa razy większy od bryły korzeniowej.

pielęgnacja

Jałowiec skalny nie wymaga podlewania po fazie wzrostu, nie jest konieczne nawożenie. To na prawdę mało wymagająca roślina.

przycinanie

Jałowiec powinien być ścinany tylko wtedy, gdy jest to konieczne w okresie wegetacji. Przycinanie nigdy nie powinno dochodzić do starego drewna, które już nie wypuści nowych liści. Wierzchołek zawsze powinien być cięty w stożek. Musi być wyraźny przewodnik, bo inaczej drzewo będzie się rozłamywać.

ochrona zimowa

Jałowiec skalny jest całkowicie odporny na mróz w każdym miejscu w Polsce, ale może zostać uszkodzony przez napór śniegu. Aby się nie „rozsypywał”, można go owinąć sznurkiem. Rosnące w donicach jałowce cyprysowe należy podlewać w zimowe dni bez mrozu, aby nie umarły z pragnienia.

stosowanie

Wyprostowany kształt doskonale komponuje się z różami , bylinami czy trawami. Ze względu na wąski pokrój, drzewo iglaste jest często używane na cmentarzach, do ogrodów skalnych i ogrodów frontowych. Jako wytrzymały substytut cyprysu, rozprzestrzenia śródziemnomorski styl. W dużych donicach można ich używać na balkonie i tarasie dachowym przez cały rok jako osłonę prywatności.

Jałowiec skalny Blue Arrow
Jałowiec skalny Blue Arrow

odmiany

Juniperus scopulorum 'Blue Arrow’ ma intensywny niebiesko-zielony kolor i ma od trzech do sześciu metrów wysokości. Odmiana 'Skyrocket’, jałowiec rakietowy, rośnie nieco szybciej. Niebieskie zabarwienie jest tutaj mniej wyraźne. Odmiana 'Wichita Blue’ rozwija się coraz bardziej w kształcie piramidy.

choroby i szkodniki

Wbrew powszechnej opinii jałowiec skalny jest odporny na rdzę gruszy, która atakuje głównie jałowca sabińskiego. Czasami na młodych pędach mogą pojawić się przędziorki. Jednak ten jałowiec generalnie jest odporny na choroby.