Cyprysik Lawsona – najwyższe drzewo w Polsce

pochodzenie

Cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) należy do rodzaju cyprysów i jest cudem zmienności i różnorodności genetycznej: poprzez selekcję zasiewów, a przede wszystkim przez mutacje karłowate, w ostatnim stuleciu pojawiła się duża liczba form ogrodowych. Wszystkie różnią się znacznie pod względem pokroju, wzrostu, wigoru i koloru liści. Naturalny gatunek Chamaecyparis lawsoniana jest rzadko spotykany w kolekcjach botanicznych. W naturze roślina znajduje się na bardzo małym odcinku wybrzeża między południowym Oregonem a Kalifornią. Drzewo rośnie tam do wysokości około 1700 metrów na wilgotnych, dobrze przepuszczalnych glebach w miejscach o dużej wilgotności. Cyprysik Lawsona przybyła do Europy około 1850 roku, do szkółki Lawson w Szkocji.

Cyprysik Lawsona
Cyprysik Lawsona

wzrost

Wysoka, karłowata, płaska i kulista na ziemi: wszystkie te formy są reprezentowane przez Cyprysik Lawsona, pod względem wzrostu są znacznie poniżej dzikiego gatunku. Sam dziki gatunek osiąga wysokość około 40 do 50 metrów. Rozwija się w wiecznie zielony iglak o gęstej, wąskiej koronie. Uderzający jest zwisający napęd górny, który jest również używany jako cecha odróżniająca od tui czy jałowca z pionowym napędem górnym. W starszym wieku pień pokryty jest grubą, podłużnie spękaną korą. Krótkie gałęzie początkowo odstają poziomo lub skierowane w stronę nieba. Później zwisają. Gałęzie są spłaszczone w jednej płaszczyźnie i rozgałęziają się jak wachlarz. Drewno cyprysowe jest bardzo trwałe.

liście

Większość form ogrodowych ma łuskowate liście, ale są też przedstawiciele o liściach głównie w kształcie igieł. Gałęzie są zwykle całkowicie otoczone nasączonymi liśćmi w postaci łusek. Liście łusek są naprzeciw siebie i są ułożone w podłużnych rzędach. W zależności od odmiany liście są tępe lub spiczaste, górna strona błyszcząca od ciemnej do szarozielonej, spód nieco jaśniejszy. Czasami widać białe linie. Liście brzegowe nieco odstają na końcach, liście powierzchniowe są mniejsze. Widoczny na nich wydłużony gruczoł żywiczny.

kwiaty

Cyprysy Lawsona są jednopienne, kwiaty niepozorne.

owoc

Kuliste szyszki cyprysika Lawsona mają do dziesięciu milimetrów grubości. W trakcie dojrzewania szyszki zmieniają kolor z zielonego na czerwonobrązowy. Szyszki składają się z sześciu do ośmiu łusek stożkowych, na każdej łusce znajdują się od dwóch do czterech uskrzydlonych nasion.

siedlisko

Cyprysik Lawsonaa toleruje stanowiska słoneczne do półcienistych, młode rośliny również przez pewien czas tolerują miejsca zacienione. Drzewa są całkowicie odporne na mróz, tolerują letnią suszę i goły mróz, nie przeszkadzają też miejskie klimaty. Nie lubią jednak suszących wiatrów. Różnobarwne formy cyprysów Lawsona są bardziej wrażliwe na wiatr i zimowe słońce niż zielone. W przeciwieństwie do tuj nie lubią przesadzania. Do handlu powinny być uprawiane w doniczkach.

Cyprysik lawsona Star Dust
Cyprysik lawsona Star Dust

gleba

Cyprysik Lawsona dogaduje się z glebami zasadowymi i kwaśnymi i poza tym jest bardzo mało wymagający. Gleba jest optymalna, gdy jest co najmniej średnio przepuszczalna, bogata w składniki odżywcze. Dobrze rośnie w glebie gliniastej. W piaszczystej słabiej.

sadzenie cyprysika Lawsona

Sadzenie odbywa się w odpowiednio dużym otworze do sadzenia, który powinien być dwa razy większy niż bryła korzeniowa. Dobrze osuszona spodnia warstwa gleby bez nasiąkania wodą jest ważna dla cyprysów.

opieka

Szczególnie na początku Chamaecyparis lawsoniana należy zawsze dokładnie podlewać. Dotyczy to zwłaszcza sadzenia jesienią, ponieważ nawet zimą rośliny odparowują wodę przez wiecznie zielone liście. 

cięcie

Konieczne jest cięcie, zwłaszcza w przypadku żywopłotu. Często trzeba to radykalnie cofnąć, jeśli nie chcesz, aby wyrosło ci nad głową w jak najkrótszym czasie. Ten gatunek bardzo dobrze znosi cięcie. Nawet radykalne. Doskonale nadaje się na rośliny formowane – topiary.

Cyprysik Lawsona Columnaris na pniu
Cyprysik Lawsona Columnaris na pniu

ochrona zimowa

W przypadku cyprysa Lawsona ochrona zimowa nie jest konieczna, korzystna jest warstwa ściółki na stosunkowo płytkich korzeniach. Cyprysik jest całkowicie odporny na mróz w Polsce.

zastosowanie w ogrodzie

Cyprysik Lawsona jest często używany jako wysoko rosnący żywopłot. Formy o wąskim pokroju są bardziej atrakcyjne jako soliter lub w małych grupach, najlepiej w połączeniu z innymi krzewami lub bylinami. Odmiany niskie dobrze pasują również do ogródka przydomowego lub skalnego , dobrze nadają się również do uprawy w doniczkach. Przede wszystkim oszczędnie należy stosować odmiany o intensywnie żółtym lub niebieskim kolorze, ponieważ często wydają się sztuczne w swoim otoczeniu. Niebieskie formy są widoczne tylko w pełnym słońcu. Żółtoigłowi przedstawiciele cyprysu Lawsona zmieniają kolor na zielony w zacienionych miejscach, ale zimą cierpią na oparzenia słoneczne.

odmiany

Całe książki mogą być wypełnione odmianami cyprysu Lawsona: Chamaecyparis lawsoniana 'Erecta Viridis’ lub 'Green Pillar’ rosną pionowo i zielone. Odmiany kolumnowe w odcieniach niebieskiego to odmiany 'Columnaris’ i 'Wisselii’. Wszyscy przedstawiciele ze „Złotym” w nazwie odmiany mają żółte liście i wyprostowany wzrost. Odmiany „Minima” i „Gnome” pozostają małe. Odmiany 'Nidiformis’ lub 'Caudata’ mają zabarwienie niebieskawe, odmiany 'Aurea Densa’ i 'Pygmaea Argentea’ żółkną.

choroby i szkodniki

Ogólnie rzecz biorąc, Chamaecyparis lawsoniana jest uważana za wytrzymałą. Jednak raz za razem dochodzi do plagi korników lub miniarek, które można wyeliminować przez wycięcie. Zamieranie pędów, spowodowane przez grzyby, staje się widoczne, gdy górny pęd cyprysu obumiera. Jednak w Polsce choroby cyprysików są bardzo rzadkie.