Sosna górska czyli kosodrzewina

Niezależnie od tego, czy jest to drzewo ozdobne w ogrodach skalnych, czy jako żywopłot: niewymagająca sosna górska, zwana również sosną górską, może być wykorzystywana na wiele sposobów. Oto nasze wskazówki dotyczące sadzenia i pielęgnacji.

Pochodzenie

Sosna górska (Pinus mugo), zwana również kosodrzewiną, jest niskim gatunkiem z rodziny sosnowych (Pinaceae). Pochodzi z lasów górskich w środkowej i południowej Europie. Wysoko w Alpach często dziwaczne krzewy pokrywają duże obszary i często tworzą górną linię drzew. Gatunki sosny dwuigłowej dzieli się na kilka podgatunków lub odmian w zależności od ich zachowania wzrostowego i kształtu szyszki. Sosna krzywa (Pinus mugo var. mugo, Pinus mugo var. mughus) występuje głównie w Alpach Wschodnich i na Bałkanach. Kosodrzewina lub kosodrzewina (Pinus mugo var. pumilio) pochodzi z gór Włoch, Bałkanów i niemieckich niskich pasm górskich.

Sosna górska czyli kosodrzewina
Sosna górska czyli kosodrzewina

Wielkość

Kosodrzewina zimozielona to bogato rozgałęziony krzew. Ponieważ wygięte w łuk gałęzie lubią pełzać po ziemi, często jest tak szeroki, jak wysoki. Z reguły drzewo osiąga wysokość od 450 do 600 centymetrów i szerokość od 400 do 500 centymetrów. Ale są też niższe odmiany o płaskim, poduszkowatym lub kulistym wzroście. Kora Pinus mugo jest szaro-brązowa do czarno-szarej z małymi, nieregularnymi, łuskowatymi plamami. Pędy są ryflowane, oliwkowozielone do czarnobrązowego.

Liście

Błyszczące, ciemnozielone igły rosną zwykle parami na pędach i mają długość od trzech do czterech centymetrów. Wydają się spiczaste, proste lub lekko półksiężycowate w kierunku gałęzi. Igły są bardzo drobno ząbkowane na krawędzi i półokrągłym przekroju. Ich żywotność wynosi od czterech do dziewięciu lat.

Kwiaty

Sosna górska kwitnie w czerwcu i lipcu. Kwiaty męskie, żółte są często bardzo liczne i cylindryczne. Kwiaty żeńskie, różowe, znajdują się prawie na końcu długich pędów.

Owoce

Od lipca pojawiają się szyszki jajowate do stożkowatych lub kulistych. Są symetryczne, bardzo krótkie, mają od dwóch do sześciu centymetrów długości. Dojrzałe stają się ciemnobrązowe, rzadko czarne, czerwone lub żółtobrązowe. Tarcze podziałki są płaskie lub tylko nieznacznie wypukłe. Szyszki często pozostają na gałęziach przez kilka lat.

Siedlisko

Podobnie jak ich więksi krewni, małe kosodrzewiny również uwielbiają miejsca w pełnym słońcu lub co najwyżej w cieniu. Pinus mugo nadaje się również do klimatu śródmiejskiego.

Gleba

Sosna górska najlepiej rośnie na dobrze przepuszczalnej, bogatej w próchnicę glebie, umiarkowanie suchej lub wilgotnej. Ogólnie jednak drzewo jest bardzo odporne na miejsce i rośnie również na glebach ubogich w składniki odżywcze. Pod względem pH Pinus mugo dobrze radzi sobie zarówno na glebach kwaśnych, jak i zasadowych.

Sadzenie

Sosny górskie są często oferowane w pojemnikach i można je sadzić w zasadzie przez cały rok. Szczególnie latem ważne jest, aby w pierwszych tygodniach po posadzeniu dobrze podlewać młode rośliny.

Sosna górska Pumilio
Sosna górska Pumilio

Opieka

Bardzo mrozoodporne drewno jest bardzo wytrzymałe i oszczędne. Wiosną możesz przyspieszyć wzrost młodszych roślin dodając trochę kompostu.

Przycinanie

Aby kosodrzewina była mała i zwarta, można skrócić młode pędy o dwie trzecie przed rozwinięciem się igieł w maju i czerwcu. Możliwy jest również krój zimowy. Aby uzyskać kształt bonsai , część gałązek jest usuwana z naturalnie rosnących sosen. Pozostałe gałęzie są częściowo uformowane w poduszki, częściowo usunięte podczas przycinania treningowego. Sosna górska bardzo dobrze znosi formowanie.

Zastosowanie

Wiecznie zielone drzewo iglaste prezentuje się bardzo atrakcyjnie zarówno pojedynczo, jak iw grupie. Krzaczaste kosodrzewiny są szczególnie predestynowane do ogrodów skalnych , ale pasują również do ogrodów wrzosowych, z różami czy rododendronami. Ze względu na niską wysokość wzrostu nadają się szczególnie do ogrodów przydomowych i małych działek. W korytach można również sadzić bardzo niskie odmiany. Ponadto kosodrzewiny można wykorzystać do tworzenia wolno rosnących żywopłotów lub jako topiary w ogrodach japońskich. Olejek z sosny górskiej, działający przeciwzapalnie i wykrztuśnie, pozyskiwany jest z igieł i gałęzi kosodrzewiny. Może być stosowany wewnętrznie i zewnętrznie przy astmie, zapaleniu oskrzeli i innych chorobach układu oddechowego. Olejek eteryczny jest również popularny do masowania zestresowanych mięśni.

Sosna górska Gnom
Sosna górska Gnom

Odmiany

Istnieje wiele karłowatych form Pinus mugo. Pinus mugo 'Gnom’ to karłowata forma o gęstym, kulistym wzroście i ciemnozielonych igłach. Odmiana dorasta do 250 centymetrów wysokości i równie szeroka. Odmiana 'Mops’ rośnie od płaskiego kulistego do poduszkowego i osiąga do 80 centymetrów wysokości i 110 centymetrów szerokości. Odmiana 'Humpy’ to jedna z najmniejszych sosen o maksymalnej wysokości i szerokości jednego metra.

Rozmnażanie

Czyste gatunki rozmnaża się przez siew , natomiast odmiany ozdobne są zwykle szczepione. W przypadku niektórych wolno rosnących odmian kosodrzewiny możliwe jest również rozmnażanie przez sadzonki. Jest to jednak dość złożone. Siew odbywa się zwykle od marca do kwietnia. Dla Pinus mugo zaleca się wysiew w doniczkach. Ponieważ zdolność kiełkowania sosen zwykle nie jest bardzo wysoka, nasiona wysiewa się gęsto na podłożu. Kiełkowanie jest zakończone po około 60 dniach. Szczepie się ją zwykle od stycznia do marca na podkładkach ukorzenionych w doniczce przez spłaszczenie lub zaostrzenie na bok.